Články o luxusnom tienení a feng-shui

Dekorácia okien podľa Feng-shui

Tak ako dvere, aj okná dovoľujú energii ľahko prúdiť do domu a von z neho. No ich vplyv nie je až taký silný, pretože sa nimi ľudia nepohybujú dnu a von a prúdenie energie nezdôrazňujú. Okná však púšťajú dnu svetlo a smer, z ktorého svetlo prichádza, mení druh energie čchi v dome.

Druh materiálu, ktorý použijete na zakrytie okna tok energie čchi do miestnosti alebo zrýchli alebo spomalí. Ak je priestor vystavený priaznivej čchi, prenikanie energie musíme odľahčiť. V ostatných prípadoch (v noci v spálni alebo v izbe orientovanej do rušnej ulice) ju potrebujeme utlmiť. Závesy a záclony najčastejšie tok čchi spomaľujú, ale závisí od druhu závesu – či je tenký, hrubý, či svetlo prepúšťa alebo nie.

Aj keď feng shui uprednostňuje prírodné materiály, ktoré sú považované za nositeľov dobrej energie, nepristupuje k materiálom, ktoré nie sú prírodného pôvodu príliš rigidne. Naopak, rieši to na základe princípu, podľa ktorého je možné každú nerovnováhu vyriešiť priaznivou harmonizáciou prvkov.

V projektoch priestoru rovnako ako v projektoch objektu sa pozornosť zameriava na kontrolu vzťahov medzi formou, funkciou, materiálmi, farbami a kontextom, ktoré sú analyzované vo vzťahu k piatim energetickým kvalitám drevo, oheň, zem, kov a voda.

Drevo – získané z rastlinného prostredia je považované za živý materiál, na základe svojich vlastností sa môže považovať za jinový – svetlé, mäkké (borovica) alebo jangový – tmavé, tvrdé (mahagón).

Tkanina – záclona, záves spomaľujú tok energie čchi a zároveň prispievajú k uvoľnenej atmosfére v miestnosti.

Plast a syntetické materiály majú všeobecne blokovacie účinky na tok energie, preto feng shui odporúča používať ich obmedzene.

Závesy – poskytujú vynikajúci spôsob ako zmäkčiť energiu v miestnosti. Sú vhodnejšie vo veľkých izbách, kde sa energia pohybuje voľne. V malých miestnostiach spôsobujú stagnáciu.

Vertikálne žalúzie

  • lištové – zabraňujú stagnácii, ale nepôsobia útulne; sú vhodnejšie na malé okná
  • drevené – majú na čchi neutrálny vplyv, tu musíte počítať s pravidelnou údržbou
  • kovové – zrýchľujú čchi a vytvárajú menej vľúdne prostredie, sú vhodnejšie do chodieb úradov a pod.
  • plastové – tieto žalúzie tok energie znemožňujú
  • Rolety – ich vplyv je podobný ako pri žalúziách, no látka vytvára miernejšiu a teplejšiu atmosféru . Môžete využiť farby a vzory príslušných svetových strán, čím zharmonizujete jednotlivé smery. Širokú škálu vzorov a farieb vám poskytne spoločnosť K-system, s.r.o.

Okenice – energiu čchi ovplyvňujú podobným spôsobom ako steny, pretože prepúšťajú omnoho menej svetla. Niektoré roletové okenice sa  dajú pootvoriť a účinok je potom podobný ako pri lištových žalúziách.

Autor článku: Mgr. Radka Aľakšová
Feng shui Perfect Life
www.fengshui-perfectlife.sk

Dátum: 1.8.2011