Články o luxusnom tienení a feng-shui

Význam okien pre feng-shui

Energia vchádza do vášho domova a odchádza z neho nielen dverami ale aj oknami. Ich vplyv však nie je až taký silný, pretože sa nimi ľudia nepohybujú dnu a von a nezdôrazňujú prúdenie energie. Okná  púšťajú dnu svetlo a smer z ktorého prichádza, mení energiu vo vašom príbytku. Najideálnejšie by bolo, keby svetlo prichádzalo zo všetkých svetových strán. Energia vstúpi a opustí dom ľahšie cez veľké okná. Veľa malých okien vytvorí prílišný pohyb v dome a naopak, príliš málo okien alebo malé okná vytvoria pomalú a stagnujúcu energiu. Tvar okna je tiež dôležitý a spája sa s energiou piatich prvkov. Vysoké obdĺžnikové okná symbolizujú energiu dreva a atmosféru v dome pozdvihnú. Súlad tvoria najmä na východe, juhu a juhovýchode.

Špicaté alebo trojuholníkové okná predstavujú energiu ohňa, v domoch sú zriedkavé. Široké obdĺžnikové alebo štvorcové okná vytvárajú stabilnejšiu atmosféru spojenú s energiou zeme. Najlepšie sa budú hodiť na juh, juhozápad, západ alebo severovýchod. Okrúhle okná spájame s energiou kovu. Vytvárajú koncentrovanú atmosféru a ich umiestnenie je vhodné na juhozápade, severe a severovýchode.

Okná by sa mali dať ľahko otvárať, mali by ste ich pravidelne čistiť a prasknuté alebo rozbité tabule by ste mali okamžite vymeniť. Nie je správne sedávať chrbtom k oknu ani v jeho blízkosti spávať, inak sa poriadne nevyspíte a budete nepokojní. Druh materiálu, ktorý použijete na dekoráciu okna tiež zrýchľuje alebo spomaľuje tok energie. Záclony a závesy tok spomaľujú ale závisí to od druhu závesu. Dôležité je, aby ste závesy pravidelne prali a tak zabránili tvoreniu stagnujúcej energii.

  • Vertikálne žalúzie – symbolizujú energiu dreva a izbu opticky zvýšia.
  • Okenné žalúzie - lištové žalúzie zabraňujú stagnácii, sú vhodné na malé okná; drevené majú na čchi neutrálny vplyv, kovové ju zrýchľujú a plastové tok energie znemožnia.
  • Rolety -  zabraňujú stagnácii, ale nepôsobia útulne.
  • Materiál úpravy okien môžete zladiť s rôznymi typmi energie v každej časti domova.
  • Drevené žalúzie – sever, východ, juhovýchod, juh.
  • Látkové rolety – juh, severovýchod.
  • Závesy – juhozápad, západ, severozápad.

Autor článku: Mgr. Radka Aľakšová
Feng shui Perfect Life
Dátum: 1.6.2011