Články o luxusnom tienení a feng-shui

Farby a energia

Tao učí, že všetko pochádza zo súhry energií jin a jang. S energiou jang sa spája biela farba, v ktorej sú rovnako ako v bielom svetle zastúpené všetky farby svetlého spektra. S jej protipólom jin je spojená čierna, ktorá svetlo neodráža, ale pohlcuje a spolu s ním aj všetky farby. Dôkladným pozorovaním pôsobenia síl jin a jang učitelia feng shui dospeli k systému usporiadania piatich prvkov, ktoré majú aj svoje farebné vyjadrenie.

Princíp tvorivého cyklu

Tvorivý cyklus sa skladá z piatich elementov: drevo – oheň – zem – kov – voda, v ktorom každý prvok podporuje nasledujúci. Každému z prvkov pritom prináležia isté farby aj svetová strana. Ak sa orientácia miestnosti spojí so svojím prvkom a farbou, podporí sa tým jej tvorivá energia. Pri voľbe farebnosti interiéru je teda najlepšie podporiť energiu miestnosti farbami, ktoré zodpovedajú tej svetovej strane, na ktorú je orientovaná. Napríklad so západom sa spája biela farba. Ak teda umiestnite do izby orientovanej na západ biele kvety, posilníte energiu západu a zároveň tým zvýšite svoju motiváciu a rozhodnosť. Na základe princípu tvorivého cyklu, v ktorom každý prvok podporuje nasledujúci a zároveň tlmí predchádzajúci, môžete používať podporné farby na zvýraznenie a upokojujúce farby na utlmenie určitého sektora. Napríklad, ak chcete aktivizovať južný sektor (juhu prislúcha oheň), použite aj prvok, ktorý posilňuje oheň, teda drevo. Farbou dreva je zelená, farbou ohňa červená – do južne orientovanej miestnosti teda umiestnite rastliny (zelená) kvitnúce na červeno. Podobne, avšak s opačným účinkom ako farbu nasledujúceho upokojujúceho prvku z kruhu piatich elementov. Platí pritom, že čím je farba intenzívnejšia, tým menej jej potrebujete na dosiahnutie požadovaného účinku. Napríklad, ak chcete zvýšiť energiu západu, ktorá sa spája s romantikou, spokojnosťou a príjmami, postačí malý červený vankúš v kresle umiestnenom v príslušnom sektore. Silnú energiu farby dokážu do priestoru vniesť napríklad závesy, kvety, vázy či obrazy.

Funkcia, energia aj sympatie

Pri voľbe farebnosti treba však brať do úvahy nielen orientáciu, ale aj funkciu miestnosti. Jasné a výrazné farby (červená, oranžová, žltá) sú viac jangové, vytvárajú aktívnu, vzrušujúcu a vibrujúcu energiu, takže sú vhodné napríklad do obývacej izby alebo pracovne. Jinové sú svetlé, pastelové odtiene (zelená, béžová, ružová) a vytvárajú pokojnú a uvoľňujúcu atmosféru vhodnú napríklad do spálne alebo knižnice. Ak sa vám páči rôznorodosť farieb v izbách a ste v tomto smere konzervatívny, bude ideálnym riešením základ interiéru v zemitých farbách (od žltej až po svetlohnedú), ktoré predstavujú stabilitu. V menšom množstve ich môžete doplniť farbami elementov dreva a kovu. A v doplnkoch opatrne využiť tiež farby ohňa a vody. Strop by mal byť natretý najsvetlejším odtieňom dominantnej farby, podlaha by mala byť tmavšia ako steny. Nakoniec, nie však v poslednom rade, veľmi dôležitú úlohu pri výbere farieb zohráva aj váš vkus a pocity, ktoré vo vás určitá farebnosť vyvoláva. Ak sa vám niektoré tóny nepáčia alebo vo vás vzbudzujú nepríjemné pocity, nepoužite ich a odkloňte sa od tabuľky s odporúčanou farebnosťou. Pomocou zásady piatich prvkov môžete napríklad nahradiť farbu smeru inou farbou toho istého prvku – napríklad hnedá farba juhozápadu sa dá nahradiť inými farbami zeme (napríklad žltou).

Vzory na stenách

Ak vás oslovili napríklad moderné tapety so vzormi, môžete si ich podobne ako farby vyberať podľa toho, aké tvary sú priradené k jednotlivým svetovým stranám. Pre východ a juhovýchod sú vhodným vzorom pásiky, kvety a lístky, pre juh pásiky, trojuholníky a špicaté útvary. Na juhozápadnú aj severovýchodnú stranu domu a do centra dispozície sa hodí káro a štvorce. Západ a severozápad sú predstaviteľmi kovu, pre ktorý sú zodpovedajúcim tvarom oblé a kruhové vzory. Sever je predstaviteľom vody, preto bude priliehavým vzorom vlnovka, špirála a všetky oblé nepravidelné tvary.

Schéma tvorivého cyklu piatich prvkov

Päť živlov sa vzájomne ovplyvňuje v tvorivom alebo deštruktívnom cykle. V tvorivom cykle horiace drevo živí oheň, z popola sa vytvára zem, zem poskytuje rudu na výrobu kovu, kov na svojom povrchu kondenzuje vodu a voda vyživuje rastliny a stromy tvoriace drevo. V deštruktívnom cykle oheň taví kov, kov reže drevo, drevo hnije v zemi, zem kalí vodu a voda hasí oheň. Energii dreva zodpovedá zelená farba a svetová strana východ. Farbou ohňa je červená, svetovou stranou juh. Zem je stredobodom  a prináleží jej centrum dispozície, ale aj juhozápad a severovýchod, žltá farba a odtiene terakoty a hliny (cez béžovú a hnedú až po tehlovočervenú). Svetovou stranou kovu je západ, farbou biela a žltá. Vode je priradený sever a jej farbami sú modrá a čierna.Smer

Farba smeru

Podporná farba

Upokojujúca farba

Vzory tapiet a čalúnenia

sever (voda)

modrá, čierna, tyrkysová

biela, sivá, svetlofialová

žltá až hnedá

vlnovky, nepravidelné tvary, obláčiky

severovýchod (zem)

žltá až hnedá

ružová, červená

biela, sivá

kocky, štvorce, obdĺžniky, horizontálne pásy

východ (drevo)

sýta zelená

modrá, tyrkysová

oranžová, lososová

vertikálne pásy, lístočky

juhovýchod (drevo)

tmavozelená, modrá

krémová, modrá

oranžová, lososová

vertikálne pásy, lístočky

juh (oheň)

červená, oranžová

zelená

žltá až hnedá

trojuholníky, hviezdičky, špicaté tvary

juhozápad (zem)

béžová až tmavohnedá

oranžová

biela, sivá

široké obdĺžniky, štvorce, horizontálne pásy

západ (kov)

biela, sivá, chladná ružová

béžová, krémová, žltá

tyrkysová

kruhy, oblúky, ovály, bodky

severozápad (kov)

sivá, svetlofialová

krémová, slonová kosť, žltá

modrá, krémová

kruhy, oblúky, ovály, bodky

centrum (zem)

žltá

jemná lososová

široké obdĺžniky, štvorce, horizontálne pásy

Autor článku: Mgr. Radka Aľakšová
Feng shui Perfect Life
Dátum: 10.8.2011