Články o luxusnom tienení a feng-shui

Washi – vysoké umenie výroby papiera

Washi – tak sa volá ručne vyrábaný papier používaný k výrobe kolekcie Japan-Design. Podľa starej, pôvodne čínskej tradície výroby papiera, sa vyrába v Japonsku už viac ako 1300 rokov. Výroba Washi dnes patrí k umeleckým remeslám. Názov Washi pochádza zo slovného spojenia WA čo znamená „Japonsko“ a SHI čo znamená papier.

Japonský papier sa získava z vlákien zvláštnych rastlín. Vďaka veľkej dĺžke vlákien z nich vzniká veľmi tuhý a odolný papier. Najčastejšie sa k výrobe Washi využívajú vlákna z kôry stromu Gamp, kra mitsumata, papierovej moruše, ale tiež môže byť vyrobený  s použitím bambusu, konope, ryže alebo pšenice. Pre použitie v tieniacej technike sa využíva najmä Washi vyrobené z ryže.

Washi má veľa spôsobov použitia v závislosti od techniky výroby. Vyrába sa podobným spôsobom ako obyčajný papier. Oveľa menej sa používajú chemikálie. Ide o dlhý a zložitý proces, ktorý často prebieha v chladnom zimnom období.  Čistá a studená voda zabraňuje vzniku baktérií a bráni rozkladu vlákien. Zima spôsobuje spájanie vlákien a podporuje tvorbu papiera.  Výroba Washi patrí k tradičným zimným prácam poľnohospodárov a dopĺňa príjem farmárov.

Používa sa ako vysoko kvalitný písací papier pre kaligrafiu, ako kvalitný materiál pre umenie skladania papiera Origami, ako robustný materiál na lietajúce draky. V neposlednom rade sa používa priesvitný papier na výrobu posuvných panelových stien Shoji  pre rozdelenie priestoru, ktoré sú typickým štýlovým prvkom japonskej architektúry interiéru. Denné svetlo sa cez neho jemne filtruje,  príjemne prúdi do miestnosti a má blahodarný vplyv na ľudský organizmus.

Tabule ryžového papiera majú formát štvrťky. Ak je potrebná väčšia plocha – segmenty sa ukladajú na seba a ich spoje sa zdobia drevenými tyčkami. Z toho vychádza aj charakteristický vzhľad prehradenej konštrukcie.

Japonský papier – kto ho raz držal v rukách je fascinovaný jeho leskom, krásou vlákien, presvitajúcimi žiarivými farbami, pevnosťou a konzistenciou – na dotyk od kartónu až po kožu a mäkkosť flaušu.  Doprajte si originálne tieniace prvky z prírodného materiálu ručnej výroby z kolekcie Japan-Design. V aktuálnej ponuke sa nachádzajú rolety Japan, ktoré sú v súčasnosti vystavené v našom Štúdiu tiechniacej techniky Bratislava a Žiar nad Hronom. V prípade záujmu kontaktujte nášho pracovníka Dizajn ateliéru.

Autor článku: Andrea Kúdelová
Dátum: 9. 8. 2011